English

طراحی و ساخت فیلتر شناسایی و حذف آلودگی ناشی از کار پرینتر ها

محققان موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش موفق به شناسایی و حذف آلودگی ناشی از کار پرینتر ها در هوای محیط های داخلی شدند.
به گزارش روابط عمومی موسسه رنگ، دکتر نرگس مرتجی دانش آموخته دکتری موسسه رنگ و مجری این طرح با بیان این خبر گفت: این پژوهش بر روی آلودگی هوا که یکی از چالشی¬ترین مسائل روز ایران و جهان می باشد، انجام شد.
وی در خصوص طرح خود با بیان اینکه وجود آلاینده ها در هوا امروزه به یک چالش اساسی تبدیل شده است، اظهارداشت: حذف و کنترل این آلاینده ها برای پیشگیری از بیماریهای تنفسی و سرطان یک امر ضروری است.
وی با تاکید بر اینکه نتیجه این طرح کنترل و حذف آلاینده های مضر هوا است و با اشاره به روند مراحل انجام این طرح گفت: تمرکز  اصلی ما در این پژوهش بر آلودگی هوا در محیط های داخلی مانند محیط های مسکونی، ادارات و مدارس و آلاینده هایی که پرینترها در طول فرایند چاپ در هوا منتشر می کنند، قرار گرفت.
این پژوهشگر گفت: میزان آلودگی ایجاد شده توسط هر پرینتر با توجه به نوع پرینتر ، سن کارکرد و مدت زمان عملیات چاپ با دیگری متفاوت است که نتایج کلی تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نوعی از پرینتر های بسیار متداول و پر مصرف در بازار ایران و حتی بازارهای جهانی ، پس از انجام ده دقیقه فرایند چاپ تا دو برابر استاندارد ملی ایران و بیش از سه و نیم برابر استانداردهای جهانی آلودگی تولید می کنند که این آلودگی شامل ریز گردها و آلاینده های شیمیایی خظرناک مانند بنزن، زایلن و ... می باشند.
مرتجی اضافه کرد: پس از شناخت آلودگی ها، سیستم فیلتری جهت حذف و تخریب آلاینده های تولید شده توسط پرینتر، طراحی و ساخته شد که نتایج حذف موثر آلودگی های هوا ناشی از کارکرد پرینترها را تایید کردند. 
وی با تاکید اینکه این خلا در بازار ایران کاملا احساس می‌شد، اظهار کرد: این پژوهش مشابه داخلی ندارد و در سطح بین المللی تحقیقات انجام شده فقط محدود به شناسایی آلاینده های منتشر شده می باشد و در زمینه حذف آنها از هوا و تصفیه هوا در محیط هایی که پرینتر در آن کار می کند روش کاربردی ارائه نشده است.
وی در پایان با اشاره به نتایج قابل قبول این طرح تصریح کرد: از آنجایی که این طرح قابلیت صنعتی شدن را دارد امیدواریم بتوانیم با تکیه بر دانش بومی و استفاده از امکانات موجود این سیکل بتوانیم گامی موثر در راستای توسعه اقتصادی و تولید ملی برداشته باشیم.
گفتنی است که این طرح پژوهشی با راهنمایی دکتر محمدابراهیم علیا و دکتر مریم عطایی فرد از اعضاي محترم هيات علمي موسسه، انجام گرفته است.تاریخ ایجاد: چهارشنبه 9 خرداد 1397
آخرین بروز رسانی: چهارشنبه 9 خرداد 1397
تعداد بازدید: 408

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش می باشد. 2016 ©
طراحي پرتال|طراحي پورتالطراحي پرتال (طراحي پورتال): آرانا نتورک