شما در این قسمت هستید: صفحه اصلی
ولادت حضرت زهرا (سلام‌اله‌عليه‌وآلها) PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

بسم الله الرحمن الرحیم

همانا ما کوثر را به تو اعطا کردیم پس برای پرودگارت نماز بخوان وقربانی کن .    

سوره مبارکه کوثر   آیه 1و2

     خداوند از خشم فاطمه خشمگين و به سبب خشنودي او خشنود مي شود، فاطمه پاره تن من است، هر كس او را بيازارد مرا آزرده است آن كس كه با او دوستي ورزد با من دوستي ورزيده است. فاطمه قلب و روح من است، فاطمه بانوي زنان دو جهان است.            پیامبر اکرم (صلي‌‌اله‌عليه‌وآله)

    حضرت فاطمه زهرا (سلام‌اله‌عليه‌وآلها) روز بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت، در مکه بدنیا آمد، ایشان وارث صفات بارز مادر گرامیشان خدیجه بود . در بخشش و بلند نظری وحسن تربیت وارث مادر بزرگوارش ودر سجایای ملکوتی وارث پدر بزرگوارش بود.

فاطمه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)در نگاه حضرت مهدی (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)

    حضرت مهدی (عج‌اله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) که جهان را با ظهور و احکام نورانی خود متحول  می کند و عدالت را در تمام زمین حاکم می گرداند فرموده اند که : دختر رسول خدا برای من سرمشق و الگوی نیکویی  است . حضرت مهدی (عج‌اله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) حضرت فاطمه زهرا را الگو و اسوه خود در رفتار و برنامه  حکومتی  خود می داند .

فاطمه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)در اندیشه امام خمینی (رحمه‌اله‌علیه)

    حضرت امام خمینی (رحمه‌اله‌عليه) از فرزندان حضرت زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها) است و در مکتب او پرورش یافته و عمر شریف خویش را در اهداف والای اسلام واهل بیت(عليه‌السلام) سپری نموده است. هم زمانی میلاد امام خمینی و میلاد فاطمه زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها) بر اهمیت این مناسبت، دو چندان، افزوده است. حضرت امام در برخی از پیام ها و سخنرانی های خود به ترسیم و توصیف شخصیت جاودانه فاطمه زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها) پرداخته‌اند، اما به این نکته نیز باید توجه داشت که آنچه بیان کرده اند تنها اشاره به بخشی از فضایل بی پایان و وصف ناشدنی زهرای مرضیه(سلام‌اله‌عليه‌وآلها)است، که تبیین همه آن، اصولا از قدرت بشر خارج است.

 

اینک سخنان حضرت امام را تحت عناوینی چند ، به شما خواننده گرامی تقدیم می‌داریم:

1 - فاطمه(سلام‌اله‌عليه‌وآله)مایه افتخار

    در دنیایی که درآن زندگی می کنیم، از گذشته تا حال، انسان ها برحسب دیدگاه خود از جهان و انسان و زندگی، به اشیاء یا اشخاصی افتخار می کرده اند و آنها را مایه فخر و مباهات خود دانسته اند، اما حضرت امام، فاطمه زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها)را مایه افتخار می دانند.

الف( افتخار جهان هستی

    روز پر افتخار ولادت زنی است که از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است. زنی که عالم به او افتخار دارد.

ب) افتخار خاندان وحی

    زنی که افتخار خاندان وحی و چون خورشیدی بر تارک اسلام می درخشد. تاریخ اسلام گواه احترامات بی حد رسول خدا(صلي‌‌اله‌عليه‌وآله) به این مولود شریف است.

ج) افتخار پیروان او

    برای زن‌ها کمال افتخار است که روزتولد حضرت صدیقه را روز زن قرار داده اند، افتخار است و مسؤولیت.

 

2- فاطمه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)تجلی کمال است.

     تمام هویت انسانی در او جلوه گر است. تمام ابعادی که برای زن و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها)جلوه کرده و بوده است. یک انسان به تمام معنی انسان، تمام نسخه انسانیت ، تمام حقیقت زن، تمام حقیقت انسان، ... تمام حیثیت زن، تمام شخصیت زن ، فردا[ روز میلاد] موجود شد. تمام هویت های کمالی که در انسان متصور است و در زن تصور دارد، تمام، در این زن است.

 

-3 مقامات معنوی حضرت زهرا (سلام‌اله‌عليه‌وآله)

الف)  نور او قبل از خلقت بشر آفریده شده است. اصولاً رسول اکرم(صلي‌‌اله‌عليه‌وآله) و ائمه) علیهم السلام) طبق روایاتی که داریم قبل از این عالم ، انواری بوده اند در ظل عرش... و مقاماتی دارند الی ماشاءالله... چنانکه به حسب روایات این مقامات معنوی برای حضرت زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآلها)هم هست.

ب) موجودی ملکوتی و جبروتی

     او [ فاطمه زهرا] موجود ملکوتی است که در عالم انسان ظاهر شده است، بلکه موجود الهی جبروتی در صورت یک زن ظاهر شد است. معنویات، جلوه های ملکوتی، جلوه های الهی، جلوه های جبروتی، جلوه های ملکی و ناسوتی همه در این موجود است.

ج) مجمع اوصاف انبیاء(عليهم‌السلام)

       فرداي روز ولادت فاطمه زهرا همچون زنی متولد می شود که تمام خاصه های انبیاء در اوست.

د) تسبیحات فاطمه زهرا بهترین تعقیبات نماز

    و ازجمله تعقیبات شریفه، تسبیحات صدیقه طاهره (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)است که رسول خدا(صلي‌‌اله‌عليه‌وآله) ، آن را به فاطمه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها) عطا فرمود. از حضرت صادق (عليه‌السلام) مرویست که این تسبیحات در هر روز، در تعقیبات هر نمازی پیش من محبوب تر است ازهزار رکعت نماز در هر روز.

و) مراوده با جبرئیل، بالاترین فضیلت زهرا(سلام‌اله‌عليه‌وآله)

    من راجع به حضرت صدیقه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها) خودم را قاصر می دانم ذکری بکنم، فقط اکتفا می کنم به یک روایت که در کافی شریفه است و با سند معتبر نقل شده و آن روایت این است که حضرت صادق (عليه‌السلام) می فرماید:

    فاطمه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها) بعد از پدرش 75 روز زنده بودند، در این دنیا بودند و حزن و شدت بر ایشان غلبه داشت و جبرئیل امین می آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت  عرض می کرد و مسائلی از آینده نقل می کرد.

    ظاهر روایت این است که در این 75  روز ، مراوده ای بوده است  یعنی رفت و آمد جبرئیل زیاد بوده است و گمان ندارم که غیر از طبقه اول از انبیاء عظام درباره کسی اینطور وارد شده باشد... مساله آمدن جبرئیل برای کسی یک مسأله ساده نیست ، خیال نشود که جبرئیل برای هر کسی می آید و امکان دارد بیاید، این یک تناسب لازم است بین روح آن کسی که جبرئیل می خواهد بیاید و مقام جبرئیل که روح اعظم است، چه ما قائل بشویم به این که قضیه ی  تنزل جبرئیل ، به واسطه روح اعظم خود این ولی است یا پیغمبر است، او تنزیل می دهد او را و وارد می کند تا مرتبه پایین، یا بگوییم که خیر، حق تعالی او را مأمور می کند که برو و این مسایل را بگو... تا تناسب مابین روح این کسی که جبرئیل می آید پیش او و بین جبرئیل که روح اعظم است نباشد، امکان ندارد این معنا، و این تناسب بین جبرئیل که روح اعظم است و انبیاء درجه اول بوده است مثل رسول خدا و موسی و عیسی و ابراهیم و امثال اینها، بین همه کس نبوده است... در هر صورت من این شرافت و فضیلت را از همه فضایلی که برای حضرت زهرا ذکر کرده اند، با این که آنها هم فضایل بزرگی است، این فضیلت را من بالاتر از همه می دانم... و این از فضایلی است که مختص حضرت صدیقه (سلام‌اله‌عليه‌وآلها)است.

سخنانی گوهربار در مورد مادر:

بهشت زیر قدمهای مادران است .   پیامبر اکرم (صلي‌‌اله‌عليه‌وآله)

    حق مادرت بر تو این است که بدانی او تو را در جایی حمل کرده است که هیچ کس حمل نمی کند و از میوه دلش آن به تو داد که هیچ کس به دیگری نمی‌دهد .

امام سجاد (عليه‌السلام)

خداوند به سپاسگزاری از خود پدر و مادر فرمان داده است از پدر و مادرش سپاس گزاری نکند ، خداوند را سپاس نگفته است . امام رضا (عليه‌السلام)

 

آخرين بروز رساني ( ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ )

فهرست اصلي
خبرهاي موسسه
شرايط پذيرش بدون آزمون برگزيدگان علمي در مقطع کارشناسي ارشد در سال 1394 موسسه پ‍ژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش
ادامه ...

شرايط پذيرش بدون آزمون برگزيدگان علمي در مقطع دکترا در سال 1394 موسسه پژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش

ادامه ...

کسب مدال طلا و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره جهانی اختراعات کشور سوییس
ادامه ...

كسب رتبه A در ارزیابی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوسیله نشريات موسسه
ادامه ...

بازديد اعضاي هيات علمي دانشگاه Dicle تركيه از موسسه پژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش
ادامه ...

دسترسي به سومین شماره جلد چهارم (پاييز1392) فصلنامه علمي ترويجي مطالعات در دنياي رنگ به صورت زنده برای علاقمندان ایجاد گردید.

ادامه ...

اجازه ندهید انگیزه‌های سیاسی به فضاهای علمی و تحقیقاتی نفوذ کند

ادامه ...


موسسه پژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش در نظر دارد در هفته پژوهش و فناوري در سال 1393 تا حضوري فعال ايفا نمايد.
ادامه ...

موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش آمادگی خود را برای اجرای سیاست‌های کلی علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری اعلام نمود.
ادامه ...

ضريب تاثير نشريه مطالعات در دنياي رنگ مورد تصويب قرار گرفت.
ادامه ...

عضو هيات علمي موسسه موفق شد، تا بیش از یکصد مقاله ISI خود را چاپ نماید
ادامه ...

معرفی خدمات دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی
ادامه ...

مراسم تقدیر از استادان نمونه کشوری  با حضور رییس جمهور انجام شد.
ادامه ...

تخصیص ضریب تاثیر 0.143 در پایگاه ISC به نشریه PCCC

ادامه ...

معرفی خدمات دستگاه کروماتوگرافی ژل تراوایی
ادامه ...

تغيير ترتيب انتشار نشریه PCCC از "دو فصلنامه" به "فصلنامه"

ادامه ...

موسسه پژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش ميزبان ششمين كنگره بين المللي رنگ و پوشش در سال 1394
ادامه ...

موسسه پژوهشی علوم و فناوري رنگ موفق به دريافت جايزه ملي بهره وري و تعالي سازماني شد.

ادامه ...

موسسه پژوهشی علوم و فناوري رنگ و پوشش به عنوان قطب علمي "رنگ" کشور انتخاب گردید.

ادامه ...


کاربران حاضر
حاضرين 2 مهمان
 

طراحی: شرکت نونگارپردازش
کلیه حقوق متعلق به موسسه پژوهشی علوم و فناوري رنگ و پوشش می‌باشد.